
10-6-2025 Leestijd 2 minuten.
Het wordt tijd om uit de doeken te doen waarom de herbestemming van de Andreaskerk in Melick niet vlot.
Dorpsblad De Heraut werpt zich op als spreekbuis van het kerkbestuur door in elke berichtgeving steevast te vermelden dat de verbouwing van de Melickse Andreaskerk doorgaat, mèt alle geplande appartementen in de kerktoren.
Maar dit kan gewoon niet waar zijn.
Want wie het advies van de Rijksdienst Cultureel Erfgoed heeft gelezen, weet dat de torenklok van Melick in de kerktoren moet blijven en dat de klok van de Rijksdienst zelfs moet blijven luiden.
Waarom heeft de projectontwikkelaar het kerkbestuur dan een bij voorbaat falend ontwerp in de maag gesplitst? Een grondige verbouwing van een beschermd Rijksmonument met 3 appartementen in de kerktoren, een ontwerp dat nooit door een vergunningsfase gaat komen. Waarom heeft het kerkbestuur zelf niet even vooraf in het register gekeken voordat de projectontwikkelaar werd ingevlogen? Iedereen kan zien of een gebouw een Rijksmonument is, door in het online Rijksmonumentenregister te kijken. Daar hoef je geen jurist, architect of kunsthistoricus voor te zijn.
De enige die verdient aan een inadequaat ontwerp, is de ontwerper en de projectontwikkelaar. Diezelfde projectontwikkelaar beweert nu dat de aankoopprijs omlaag moet. (Bron: De Heraut 5-6-2025). Het falende ontwerp wordt dus gebruikt als wisselgeld in de onderhandeling. Goed gespeeld.
Voor de dorpskern van Melick is het een slag dat een kerk kiest voor het geld en niet voor een publiek belang. Kennelijk kun je als parochie, wèl eeuwenlang profiteren van de bijdrages van een hele gemeenschap, maar als het tijd is om te stoppen, kan het gemeenschapsgeld van het vastgoed via kerkenfusies weer doorgesluisd worden naar instanties buiten de Melickse parochie.
Als “giving back to the community” het doel is, dan is herbestemming naar een openbaar publiek belang het beste. Appartementen zijn niet publiek toegankelijk, dat is een herbestemming die onomkeerbaar is.
Maar ook de Gemeente Roerdalen treft blaam met haar bestemmingswijziging. “Klein geluk” en vitale dorpskern bereik je niet met een Rijksmonument in het hart zonder gemeenschapsfuncties. Een bestemmingswijziging, die zonder bezwaar mogelijkheid met een speciale procedure erdoorheen is gejast.